Jump to content
Sign in to follow this  
MajorJuggler

2016 Regionals Results

Recommended Posts

We had our Regionals here in Winnipeg, Manitoba yesterday courtesy of A Muse N Games.  There were around 40 players with a wide variety of lists.  Congrats to Alan Goddard for taking top prize!

Champion:
~~Alan Goddard~~

Boba Fett
-4Lom
-Slave 1
-Glitterstim
-Proton Bombs
-Veteran Instincts

Dengar
-Punishing One
-Adaptability
-Bossk
-R5-P8

Runner Up:
~~Ryan Voigt~~
Kavil
-Attanni Mindlink
-Twin Laser Turret
-Unhinged Astromech
-Engine Upgrade

Gand Findsman
-Attani Mindlink
-Tractor Beam
-Mist Hunter

Manaroo
-Attani Mindlink
-Plasma torpedoes
-Extra Munitions
-K4 Security Droid
-Unhinged Astromech
-Guidance Chips

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just won the Genève (Switzerland) Regional with Palp/Inquisitor/OL/Wampa against Tel trevura/Palob/Zuckuss :D

 

I was very lucky with dice from Top 8 to Final !!

Edited by Lastaly

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victoria, Australia

June 19
Games by the Beach

Players: 72

List Juggler: TBD

 

Winner (#2 after Swiss 5-0-1, ID R6):

  • Whisper, VI, FCS, ACD
    Inquisitor, PTL, Autos, Title
    Omicron, Palp

Runner-up (#1 after Swiss 6-0-0):

  • Corran, VI, FCS, R2-D2
    Wes, VI, BB-8, Integrated Astro
    Biggs, R4-D6, Integrated Astro
     

Top 4:

  • (Lost to runner up) Soontir, PTL+Auto+Stealth+Title; Howl+Crack; Black+Crack; Black+Crack; Elipson Sqn
  • (Lost to winner) Whisper, VI+FCS+Reb Cap+ACD; Echo, VI, FCS, Recce Spec, ACD; Sienar+Title

Top 8:

  •  Howl+Crack; Wampa; Omega Sqn+Crack; Omega Sqn+Crack; Black+Crack; Black+Crack
  •  Scout+Deadeye+Plasma+EM+R4 Agro+GC; Slaver+Dengar+Zuckass; Slaver+Boba+K4+Greedo
  •  Whisper+VI+FCS+Intel+ACD; Echo+VI+FCS+Intel+ACD; Scourge+Predator
  •  Howl+Crack; Zeta Leader+Crack; Wampa; Black+Crack; Black+Crack; Black+Crack

 

Surprisingly only 2 Triple Scout squads and a couple of 2 Scout+Other (Apparently their last event had a lot of Triple Scouts and people didn't want to face mirrors). Crack Swarm was the most popular followed by all variety of Imperial Aces (almost all without Palp). Phantoms had a good showing due to the low turnout of TLTs + Rebel Control and high number of TIE Swarms.

Very few Rebel squads which was odd as Poe and friends would have had an Imperial feast if they turned up.

 

Edited by MorganR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: http://lists.starwarsclubhouse.com/get_tourney_details?tourney_id=1840

NEW FAQ WAS USED!

Winner

Thomas Young - #5 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

3x Binayre Pirate

Runner-up

Martin Heitmann - #7 after swiss

Omega Leader (Juke, Comm Relay)

Wampa

4x Black Squadron Pilot (Crack Shot)

Top 4:

Victor Pluntky (Lost to Thomas Young) - #1 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance chip, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Feedback Array, Anti Pursuit Lasers, Intelligence Agent, Intimidation)

Patrik Andersson (Lost to Martin Heitmann) #3 after swiss

Darth Vader (Adaptability, Tie X1, Adv Targeting Computer, Engine Upgrade)

Omicron Group Pilot (Emperor Palpatine, Sensor Jammer)

The Inquisitor (Pust the limit, TIE/x1, Autothrusters)

Top 8:

Jens Nofors (Lost to Martin Heitmann) - #2 after swiss

Miranda Doni (TLT, Tactician)

Tala Squadron Pilot

2x Gold Squadron Pilot (R5 Astromech, TLT)

Jacob Westh (Lost to Thomas Young) - #4 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedoes, Guidance chips, Overclocked R4)

Zuckuss (VI, Misthunter, Tractor Beam, Outlaw Tech)

Pål Lövendal (Lost to Patrik Andersson) - #6 after swiss

Guri (Virago, VI, Sensor Jammer, Autothrusters, Inertial Dampeners)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance Chips, Overclocked R4)

N´Dru Suhlak (Lone Wolf, Glitterstim, Cluster Missiles, Guidance Chips

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

Edited by Veldrin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

NEW FAQ WAS USED!

Winner

Thomas Young - #5 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

3x Binayre Pirate

Runner-up

Martin Heitmann - #7 after swiss

Omega Leader (Juke, Comm Relay)

Wampa

4x Black Squadron Pilot (Crack Shot)

Top 4:

Victor Pluntky (Lost to Martin Heitmann) - #1 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance chip, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Feedback Array, Anti Pursuit Lasers, Intelligence Agent, Intimidation)

Patrik Andersson (Lost to Martin Heitmann) #3 after swiss

Darth Vader (Adaptability, Tie X1, Adv Targeting Computer, Engine Upgrade)

Omicron Group Pilot (Emperor Palpatine, Sensor Jammer)

The Inquisitor (Pust the limit, TIE/x1, Autothrusters)

Top 8:

Jens Nofors (Lost to Martn Heitmann) - #2 after swiss

Miranda Doni (TLT, Tactician)

Tala Squadron Pilot

2x Gold Squadron Pilot (R5 Astromech, TLT)

Jacob Westh (Lost to Thomas Young) - #4 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedoes, Guidance chips, Overclocked R4)

Zuckuss (VI, Misthunter, Tractor Beam, Outlaw Tech)

Pål Lövendal (Lost to Patrik Andersson) - #6 after swiss

Guri (Virago, VI, Sensor Jammer, Autothrusters, Inertial Dampeners)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance Chips, Overclocked R4kr

N´Dru Suhlak (Lone Wolf, Glitterstim, Cluster Missiles, Guidance Chips

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

It's almost like Overclocked Agro is just as good as R4 Agro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

NEW FAQ WAS USED!

Winner

Thomas Young - #5 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

3x Binayre Pirate

Runner-up

Martin Heitmann - #7 after swiss

Omega Leader (Juke, Comm Relay)

Wampa

4x Black Squadron Pilot (Crack Shot)

Top 4:

Victor Pluntky (Lost to Martin Heitmann) - #1 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance chip, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Feedback Array, Anti Pursuit Lasers, Intelligence Agent, Intimidation)

Patrik Andersson (Lost to Martin Heitmann) #3 after swiss

Darth Vader (Adaptability, Tie X1, Adv Targeting Computer, Engine Upgrade)

Omicron Group Pilot (Emperor Palpatine, Sensor Jammer)

The Inquisitor (Pust the limit, TIE/x1, Autothrusters)

Top 8:

Jens Nofors (Lost to Martn Heitmann) - #2 after swiss

Miranda Doni (TLT, Tactician)

Tala Squadron Pilot

2x Gold Squadron Pilot (R5 Astromech, TLT)

Jacob Westh (Lost to Thomas Young) - #4 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedoes, Guidance chips, Overclocked R4)

Zuckuss (VI, Misthunter, Tractor Beam, Outlaw Tech)

Pål Lövendal (Lost to Patrik Andersson) - #6 after swiss

Guri (Virago, VI, Sensor Jammer, Autothrusters, Inertial Dampeners)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance Chips, Overclocked R4kr

N´Dru Suhlak (Lone Wolf, Glitterstim, Cluster Missiles, Guidance Chips

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

It's almost like Overclocked Agro is just as good as R4 Agro.

 

 

except clearly it isn't because no one replaced the r4 aggro jumpy with an overclocked one

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

except clearly it isn't because no one replaced the r4 aggro jumpy with an overclocked one

 

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

 

I'd be willing to be that was an r4 aggromech before the FAQ.

 

 

the formula seems to have been two overclocked and then an r4 aggro with a crew

 

this was the formula because overclocked allowed initiative bids to counter opposing r4 aggro torpscout mirror matches via blocking

 

 

the linked regional lists had two overclocked and 3 zs, two overclocked and a zuckuss, and two overclocked + a bumpmaster. Note, no triple overclocked torpscout

Edited by ficklegreendice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

NEW FAQ WAS USED!

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

Well done Veldrin!

 

(No surprises to see the Overclocked Scouts do so well) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

except clearly it isn't because no one replaced the r4 aggro jumpy with an overclocked one

 

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

 

I'd be willing to be that was an r4 aggromech before the FAQ.

 

 

the formula seems to have been two overclocked and then an r4 aggro with a crew

 

this was the formula because overclocked allowed initiative bids to counter opposing r4 aggro torpscout mirror matches via blocking

 

 

the linked regional lists had two overclocked and 3 zs, two overclocked and a zuckuss, and two overclocked + a bumpmaster. Note, no triple overclocked torpscout

 

 

2 jumpmasters + something else had already overtaken the triple jumpmaster build a lot before the new FAQ.  Doesn't change the fact that proton + boba still used R4 agromech.  The ship I posted absolutely replaced an r4 with an overclocked.  It does't hvae to be a 3 jumpmaster list for that to be true.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Míra

 2xContracted scout + R4 Agromech + Deadeye + Plasma Torpedoes + Extra Munitions + Guidance Chips, Trandoshan slaver + Dengar + Zuckuss + 4-LOM (100)

 

Huh, that's a familiar list :D Míra has fallen to the dark side after he witnessed the power of a fully operational Party Bus

 

bd1.jpg

Edited by Polda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

NEW FAQ WAS USED!

Winner

Thomas Young - #5 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, Guidance chips, Overclocked R4)

3x Binayre Pirate

Runner-up

Martin Heitmann - #7 after swiss

Omega Leader (Juke, Comm Relay)

Wampa

4x Black Squadron Pilot (Crack Shot)

Top 4:

Victor Pluntky (Lost to Martin Heitmann) - #1 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance chip, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Feedback Array, Anti Pursuit Lasers, Intelligence Agent, Intimidation)

Patrik Andersson (Lost to Martin Heitmann) #3 after swiss

Darth Vader (Adaptability, Tie X1, Adv Targeting Computer, Engine Upgrade)

Omicron Group Pilot (Emperor Palpatine, Sensor Jammer)

The Inquisitor (Pust the limit, TIE/x1, Autothrusters)

Top 8:

Jens Nofors (Lost to Martn Heitmann) - #2 after swiss

Miranda Doni (TLT, Tactician)

Tala Squadron Pilot

2x Gold Squadron Pilot (R5 Astromech, TLT)

Jacob Westh (Lost to Thomas Young) - #4 after swiss

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Proton Torpedoes, Boba Fett, Guidance chips, Overclocked R4)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedoes, Guidance chips, Overclocked R4)

Zuckuss (VI, Misthunter, Tractor Beam, Outlaw Tech)

Pål Lövendal (Lost to Patrik Andersson) - #6 after swiss

Guri (Virago, VI, Sensor Jammer, Autothrusters, Inertial Dampeners)

Contracted Scout (Deadeye, Extra Munitions, Plasma Torpedos, 4-LOM, Guidance Chips, Overclocked R4kr

N´Dru Suhlak (Lone Wolf, Glitterstim, Cluster Missiles, Guidance Chips

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

It's almost like Overclocked Agro is just as good as R4 Agro.

 

except clearly it isn't because no one replaced the r4 aggro jumpy with an overclocked one

Actually, everyone who had Agromech replaced them with Overclocked on Scouts.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

NEW FAQ WAS USED!

Kristofer Bengtsson YAY I GOT MY DICE (Lost to Victor Pluntky) - #8 after swiss

Captain Oicunn (Predator, Darth Vader, Rebel Captive, Gunner, Engine upgrade)

Whisper (VI, Intelligence Agent, Fire-Control Syte, Advanced Cloaking Device)

Well done Veldrin!

 

(No surprises to see the Overclocked Scouts do so well)

Thank you Morgan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Québec City Regionals are done - 54 players total.

 

Winner - Rémi Dumais - 1st after Swiss - completely undefeated

Palp Aces (Palp shuttle, Wampa, Inquisitor (V1, PTL, AT), Omega Leader (Juke, Comms))

 

Runner up - Peter Lavoie Massicotte - 7th after Swiss

Palp Aces ("Howard aces" list, whatever that is exactly)

 

Top 4

Pierre-Yves Duval (Me) - 4th after Swiss - lost to Winner

Dengar (Mindlink, Zuckuss, Counter Measures, Punishing One, R4 Agromech), Manaroo (Mindlink, Unhinged, Intelligence Agent, Feedback Array), Kaa'to Leeachos (Mindlink)

 

I forget who's who in the top 8 as I don't know them all, but the other top 4 that didn't win was a TIE Crackswarm, not sure on its setup exactly, had 6 TIEs, lost to Runner up

Edited by Kalandros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Québec City Regionals are done - 54 players total.

 

Winner - Rémi Dumais - 1st after Swiss - completely undefeated

Palp Aces (Palp shuttle, Wampa, Inquisitor (V1, PTL, AT), Omega Leader (Juke, Comms))

 

Runner up - Peter Lavoie Massicotte - 7th after Swiss

Palp Aces ("Howard aces" list, whatever that is exactly)

 

Top 4

Pierre-Yves Duval (Me) - 4th after Swiss - lost to Winner

Dengar (Mindlink, Zuckuss, Counter Measures, Punishing One, R4 Agromech), Manaroo (Mindlink, Unhinged, Intelligence Agent, Feedback Array), Kaa'to Leeachos (Mindlink)

 

I forget who's who in the top 8 as I don't know them all, but the other top 4 that didn't win was a TIE Crackswarm, not sure on its setup exactly, had 6 TIEs, lost to Runner up

The player with the Crackswarm was Christian Fortier with:

 

Howlrunner with Crackshot and Hull upgrade

Mauler Mithel with Crackshot

4x Black Squadron Pilot with Crackshot

 

For my part, I'm the player that lost to you in Top 8 (finished 5th before Top 8)  with:

 

Carnor Jax with Push the Limit, Royal Guard tie, Autothrusters, Stealth Device

Colonel Vessery with Veteran Instinct and Tie/X7 title

2x Scimitar Squadron Pilot with Long Range Scanners

 

I really liked your build with Mindlink and the way you flew it. It was a good game!

 

Edit: And unless there was some drop out during first round, there was 57 players at first (23 tables and 11 bye first round)

Edited by Red Castle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malmö, Sweden

July 2nd

Playoteket/Spelens hus

Players: 36

List Juggler: coming soon

 

 

Thanks for a great tournament. I had an awesome time.

 

It was well organized and everyone I played was super nice. Competitive play but casual attitude, that's X-Wing at its best.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...