Jump to content



Photo

Does anyone know an estimated release date for Shadows of Nerekhall?


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#21 skunkstrype

skunkstrype

    Member

  • Members
  • 26 posts

Posted 29 January 2014 - 04:04 PM

(Sorry about the double post.)



#22 rugal

rugal

    Member

  • Members
  • 615 posts

Posted 29 January 2014 - 04:14 PM

Ariad and her Queen Ariad form will be in separate packs, each with a different plot deck.

and that's the real problem about it. Why not having the two figures in one set, with plot deck to transform one to another ?

I don't know but it's a shame



#23 evilhead

evilhead

    Member

  • Members
  • 22 posts

Posted 29 January 2014 - 04:22 PM

Pfffffffff! Way to work that dollar, FFG.



#24 MarcelloKing

MarcelloKing

    Member

  • Members
  • 52 posts

Posted 30 January 2014 - 03:26 AM

Sorry but i think this lt packs are waaay to expensive. I dont have a single one. I better buy a new expansion then a new lt. 

However i have to admit that the small expansions are expensive aswell. (i did not pic up one yet, because there is not much in it). I picked up LoR and i think this one is worth its price. 

The new monster pack with 4 heros in it, seem aswell a bit overprices. Its sad they want to make it so expensive. 

I would buy all of them if i had the moneay but its very hard to consider which to own when you dont have the money to through out the window :) 


  • Silverhelm, Subt1e and Light Bright like this

#25 fatesadvent

fatesadvent

    Member

  • Members
  • 13 posts

Posted 30 January 2014 - 05:27 AM

Sorry but i think this lt packs are waaay to expensive. I dont have a single one. I better buy a new expansion then a new lt. 

However i have to admit that the small expansions are expensive aswell. (i did not pic up one yet, because there is not much in it). I picked up LoR and i think this one is worth its price. 

The new monster pack with 4 heros in it, seem aswell a bit overprices. Its sad they want to make it so expensive. 

I would buy all of them if i had the moneay but its very hard to consider which to own when you dont have the money to through out the window :)

 

I don't know the actual prices but I think people underestimate the cost of development, marketing, research (hours and hours of playtesting), the cost of figurines and packaging (random example/comparison, a plain box the size of the game container used for shipping at the post office costs ~$5 itself, nothing inside!)

 

Buying a LT pack isn't too bad (lots of new gameplay options), but once you start buying a few of them, it's pretty easy to see buying an expansion (small or large) is more worthwhile. By that note though, its probably even better to buy a new different game than get an expansion.

 

Depending on your wage, board games can be quite worthwhile. For an hour or a few hours at most of work, you can potentially get many hours of entertainment. E.g. Labyrinth of Ruin adds about 20 hours for $40 (a single campaign). That's $2/hour. Compared to a movie, which is something like $5/hour.


Edited by fatesadvent, 30 January 2014 - 05:35 AM.


#26 BentoSan

BentoSan

    Member

  • Members
  • 385 posts

Posted 30 January 2014 - 07:03 AM

$2 an hour is cheap, it also doesnt factor in replayability, nor that you will use the monters, items, characters and overlord cards in other campaigns.

#27 Subt1e

Subt1e

    Member

  • Members
  • 35 posts

Posted 30 January 2014 - 08:04 AM

Sorry but i think this lt packs are waaay to expensive. I dont have a single one. I better buy a new expansion then a new lt. 

However i have to admit that the small expansions are expensive aswell. (i did not pic up one yet, because there is not much in it). I picked up LoR and i think this one is worth its price. 

The new monster pack with 4 heros in it, seem aswell a bit overprices. Its sad they want to make it so expensive. 

I would buy all of them if i had the moneay but its very hard to consider which to own when you dont have the money to through out the window :)

I completely agree with you!

But this type of board game is a hobby and apparently that's simply how it's treated.

At least you know what you get when you buy something unlike "Magic the gathering" booster packs.

Or those little Asian toys from Kid Robot that you buy blind and are also expensive.

 

I tend to buy my games online and they are usually a little cheaper than retail price. 

http://www.coolstuffinc.com/ has the Liutenants at $5.99 + 

Amazon tends to have the expansions for $20+ 

I have 1 local gaming store but they are very small and don't carry most things

Yet if they have something I want I'll buy it full price from them; to do my part  so they don'y go out of business.



#28 Ringskipper

Ringskipper

    Member

  • Members
  • 176 posts

Posted 30 January 2014 - 09:28 AM

Sorry but i think this lt packs are waaay to expensive. I dont have a single one. I better buy a new expansion then a new lt. 

However i have to admit that the small expansions are expensive aswell. (i did not pic up one yet, because there is not much in it). I picked up LoR and i think this one is worth its price. 

The new monster pack with 4 heros in it, seem aswell a bit overprices. Its sad they want to make it so expensive. 

I would buy all of them if i had the moneay but its very hard to consider which to own when you dont have the money to through out the window :)

 

You get what you pay for, I guess. FFG has always put out quality material. The LT packs and the expansions are all unnecessary luxury items. I, personally, don't find it too much of a big deal to spend $10 every few weeks on a Lieutenant Pack or $30-40ish on a new boxed expansion. Ultimately, you get a LOT of bang for your buck.



#29 rugal

rugal

    Member

  • Members
  • 615 posts

Posted 30 January 2014 - 03:46 PM

Personnaly, I don't think any of FFG stuff from descent is expensive.

 

I'm not going to play an other game for a long time, so I don't see any trouble to give my money in this game. I happy to have a really big game full of stuff, than multiple small games. I always wanted to have a game so big that it will never end, and descent looks like to be the one; So, where's the problem ?



#30 fatesadvent

fatesadvent

    Member

  • Members
  • 13 posts

Posted 31 January 2014 - 01:58 AM

For a LT pack, one way to think about it is, you're not buying that coffee (ranging from $2-$5/drink) for a few days and/or maybe making your own lunch once that week. I bought LT packs because of the cards less so than the miniature. I like collecting stuff, having as much as possible available, won't take a watered down gaming experience!



#31 Light Bright

Light Bright

    Member

  • Members
  • 91 posts

Posted 31 January 2014 - 09:30 AM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil? Guess what you got $14 more bucks to buy on something else woohoo!

Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

Edited by Light Bright, 01 February 2014 - 10:53 PM.

  • Silverhelm, Subt1e and frankelee like this

#32 Silverhelm

Silverhelm

    Member

  • Members
  • 222 posts

Posted 31 January 2014 - 09:43 AM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil?
Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.


Completely agree with this..

#33 Silverhelm

Silverhelm

    Member

  • Members
  • 222 posts

Posted 31 January 2014 - 09:56 AM

Sorry but i think this lt packs are waaay to expensive. I dont have a single one. I better buy a new expansion then a new lt.
However i have to admit that the small expansions are expensive aswell. (i did not pic up one yet, because there is not much in it). I picked up LoR and i think this one is worth its price.
The new monster pack with 4 heros in it, seem aswell a bit overprices. Its sad they want to make it so expensive.
I would buy all of them if i had the moneay but its very hard to consider which to own when you dont have the money to through out the window :)


I don't know the actual prices but I think people underestimate the cost of development, marketing, research (hours and hours of playtesting), the cost of figurines and packaging (random example/comparison, a plain box the size of the game container used for shipping at the post office costs ~$5 itself, nothing inside!)

Buying a LT pack isn't too bad (lots of new gameplay options), but once you start buying a few of them, it's pretty easy to see buying an expansion (small or large) is more worthwhile. By that note though, its probably even better to buy a new different game than get an expansion.

Depending on your wage, board games can be quite worthwhile. For an hour or a few hours at most of work, you can potentially get many hours of entertainment. E.g. Labyrinth of Ruin adds about 20 hours for $40 (a single campaign). That's $2/hour. Compared to a movie, which is something like $5/hour.
Not that bad depending on income, I agree with that part.

Edited by Silverhelm, 31 January 2014 - 09:58 AM.


#34 griton

griton

    Member

  • Members
  • 496 posts

Posted 31 January 2014 - 10:28 AM

So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

I don't think anyone said that it is a reason to buy something. It was mentioned that people tend to underestimate those factors when they are trying to figure out why a company sets their prices, which is absolutely true. Many people only look at an item and say "Man, this probably only cost <insert amount here> to make, why is it so expensive?" 

 

If you don't think the enjoyment/utility you'll get out of a product is worth the amount of money to you it's priced at, don't buy it, or wait for it to go on sale for cheaper somewhere. If you CAN find something that is almost exactly the same, but cheaper, great, but that's unlikely to be the case, especially when dealing with producers who are used to economies of scale, like FFG is.


  • Subt1e likes this

#35 Light Bright

Light Bright

    Member

  • Members
  • 91 posts

Posted 31 January 2014 - 02:31 PM

So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

I don't think anyone said that it is a reason to buy something. It was mentioned that people tend to underestimate those factors when they are trying to figure out why a company sets their prices, which is absolutely true. Many people only look at an item and say "Man, this probably only cost <insert amount here> to make, why is it so expensive?"

If you don't think the enjoyment/utility you'll get out of a product is worth the amount of money to you it's priced at, don't buy it, or wait for it to go on sale for cheaper somewhere. If you CAN find something that is almost exactly the same, but cheaper, great, but that's unlikely to be the case, especially when dealing with producers who are used to economies of scale, like FFG is.
Insert word "<if >it's a priority reason". All better now? "Rolls eyes" he said "sarcastically".

Edited by Light Bright, 31 January 2014 - 04:02 PM.


#36 bigObob

bigObob

    Member

  • Members
  • 37 posts

Posted 31 January 2014 - 03:21 PM

Considering how many hours I will get out of this game it will be well worth it to me. So far I have probably spent around $300 on it, and I have already played 40 hours. That's $7.50 an hour, and I am not even close to being sick of it yet. Compared to buying a movie or going to the theater this is about half the price. Compared to my other hobby, reading, it is very expensive. If a book lasts 15 hours and I paid $20 that's $1.33 per hour.

It all depends on what you think is important, income and personal preference I guess.



#37 fatesadvent

fatesadvent

    Member

  • Members
  • 13 posts

Posted 01 February 2014 - 05:16 AM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil?

Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

 

Hmm so you're okay if people (e.g. children) are exploited to make that $1 pencil? How would you like working all day in terrible conditions for almost no pay? Say your friend lost their job because the pencil making factor was outsourced to another country where the labor is cheaper...is that okay so you can get a cheaper product? It's a fine line.

 

Anyways, I was just pointing out as mentioned above that the amount of stuff you get is not the only thing that determines the price. If you look at a box and think I get 20 miniatures, it should cost them $20 of material to make it and it should cost me no more than $20 to buy...then you're missing the big picture. Sure maybe it did cost them $20 to put together, but also lots of money to develop the game. It CANNOT be JUST $20 because they need to recuperate those costs...they're not going to sell you a product at a loss.


Edited by fatesadvent, 01 February 2014 - 05:18 AM.

  • bigObob likes this

#38 bigObob

bigObob

    Member

  • Members
  • 37 posts

Posted 01 February 2014 - 10:21 AM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil?

Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

I didn't see this when I made my last comment.

"Cheaper is always better for the consumer" Always? FFG could make a way cheaper version of Descent by not play-testing the game, using cardboard cutouts instead of plastic, not hiring artists to conceptualize everything, not having writers to make up the story, and not having a developer to come up with the overall ideas and game mechanics. Imagine that game. Sounds like a POS. I challenge you to go to the store and buy the cheapest game you can find. Play that and see how much fun you have. It will probably be some dice or a deck of cards, some fun can be had with those I guess.

Cheaper is not always the best, cheaper is often not better. Your pencil analogy could go further, but lets get real. Let's say you can buy 4 pencils for a buck or one pencil for a buck. The more expensive pencil was made to work and last. The other pencils where made to be cheap. I have experience with pencils, I work in an elementary school. The cheap pencils often are just plain garbage. When you sharpen them the lead isn't in the middle, so you can't even use them. So for $1 you can buy a bunch of garbage, or something that actually works... which is better for the consumer?


  • Keithh likes this

#39 Light Bright

Light Bright

    Member

  • Members
  • 91 posts

Posted 01 February 2014 - 09:51 PM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil?
Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.


Hmm so you're okay if people (e.g. children) are exploited to make that $1 pencil? How would you like working all day in terrible conditions for almost no pay? Say your friend lost their job because the pencil making factor was outsourced to another country where the labor is cheaper...is that okay so you can get a cheaper product? It's a fine line.

Anyways, I was just pointing out as mentioned above that the amount of stuff you get is not the only thing that determines the price. If you look at a box and think I get 20 miniatures, it should cost them $20 of material to make it and it should cost me no more than $20 to buy...then you're missing the big picture. Sure maybe it did cost them $20 to put together, but also lots of money to develop the game. It CANNOT be JUST $20 because they need to recuperate those costs...they're not going to sell you a product at a loss.
Doesn't matter what the price can be as long as I have the money to buy important things like food,gas ect. Because I can say "no". If I'm buying important things then what I buy with my spare cash (depending on how much I have) depends on if that $15 dollar pencil is worth it. How that dollar pencil gets in a store isn't a concern because I know my kid wouldn't be in a factory making one (if I had a kid)! And really your going to skip out on that dollar pencil because somebody for whatever reasons had to work the pencil factory? Lol really? Maybe a convict is working that pencil factory and it's the only job he/she can get who cares the point is if a $1 pencil existed you would buy it over the other pencils.

All the reasons that go into that pencil being $15 bucks isn't going to sway me to buy it when there's a $1 one right there that works just as good regardless of who had to work to put it their,or why they had to work their.

Edited by Light Bright, 01 February 2014 - 09:59 PM.


#40 Light Bright

Light Bright

    Member

  • Members
  • 91 posts

Posted 01 February 2014 - 10:09 PM

Who cares cheaper is always better for the consumer no matter what they put into the product! Pretend you saw a pencil you wanted to buy but it was $15 bucks but they put a lot of effort in costs in that pencil and other resources into it. Just next to it there's a similar pencil for sell but it was $1. Are you going to feel bad and butt hurt for the company who made a pencil and it got priced $15 bucks? Or are you going to buy that $1 pencil?
Consumers need to be butt hurt over what they "personally" buy because they worked for the cash they are choosing to spend. Not only that you also need to consider the family budget if you got a family. So I don't agree with "labor and expenses put into a products" being a priority reasoning for buying something.

I didn't see this when I made my last comment.
"Cheaper is always better for the consumer" Always? FFG could make a way cheaper version of Descent by not play-testing the game, using cardboard cutouts instead of plastic, not hiring artists to conceptualize everything, not having writers to make up the story, and not having a developer to come up with the overall ideas and game mechanics. Imagine that game. Sounds like a POS. I challenge you to go to the store and buy the cheapest game you can find. Play that and see how much fun you have. It will probably be some dice or a deck of cards, some fun can be had with those I guess.
Cheaper is not always the best, cheaper is often not better. Your pencil analogy could go further, but lets get real. Let's say you can buy 4 pencils for a buck or one pencil for a buck. The more expensive pencil was made to work and last. The other pencils where made to be cheap. I have experience with pencils, I work in an elementary school. The cheap pencils often are just plain garbage. When you sharpen them the lead isn't in the middle, so you can't even use them. So for $1 you can buy a bunch of garbage, or something that actually works... which is better for the consumer?
FFG isn't a consumer they are a company. Cheaper as in price. Not cheaper as in made cheaply. If the exact copy of Descent was sold at Amazon for $15 bucks less or eBay would you buy it or buy from factory that sells for more retail price (MSR)? Or would you feel bad for the company and buy it anyway (which is my point)? Then later you wake up to goto work and relies dammit if I only bought from eBay or Amazon I'd have the gas money to goto work (Analogy,scenario)! Not everybody can afford to support companies who spend recourses on their products and not everybody cares.

Yes my analogy could go lots further but I was making a simple point. Of course there's price matching and just plain smart shopping. Two packs of pencils one pack has 100 pencils in it store clerk says "a lot of sweat and blood went into this 100 pack", other has 5 but last 20x longer, 100 pack cost $2 bucks, 5 pack cost $1 hmmm which one would I buy...which would you buy?

FFG is a thriving company they aren't a company just started out and praying for the first customer to come in. I don't buy from say a company from FFG because I'm supporting them I buy if it would support my family in some way. To entertain them,to collect, or whatever it's for them/us. They still get supported even though that's not why I bought from them.

Edited by Light Bright, 01 February 2014 - 11:16 PM.





© 2013 Fantasy Flight Publishing, Inc. Fantasy Flight Games and the FFG logo are ® of Fantasy Flight Publishing, Inc.  All rights reserved.
Privacy Policy | Terms of Use | Contact | User Support | Rules Questions | Help | RSS